Tennis round up

BACKHAND: Brayden Hondow.
Nanjing Night Net

Division One

Xavier Saints 9-9-76 def Lyndoch 7-7-79.

McGee, Damian, Jefferys, Adam (XS) 1 v Liebelt, Edward, Carmody, Alan (L) 9; Polito, Robert, Buckby, Roger (XS) 4 v Earl, Logan, Wandersitz, Simon (L) 9; Leeflang, Melanie, Polito, Jayne (XS) 9 v Koch, Emily, Douglas, Laura x (L) 1; Fisher, Karen, Thorne, Carolyn (XS) 9 v Jenner, Sharon, Chinner, Carlene (L) 6.

McGee, Damian (LS) 6 v Liebelt, Edward (L) 4; Buckby, Roger (XS) 6 v Jenner, Brett (L) 4; Roe, Daniel (XS) 2 v Earl, Logan (L) 6; Jefferys, Adam (XS) 1 v Wandersitz, Simon (L) 6; Leeflang, Melanie (XS) 6 v Koch, Emily (L) 2; Polito, Jayne (XS) 6 v Douglas, Laura x (L) 0; Fisher, Karen (XS) 1 v Jenner, Sharon (L) 6; Thorne, Carolyn (XS) 7 v Chinner, Carlene (L) 6.

McGee, Damian, Roe, Daniel (XS) 6 v Liebelt, Edward,Jenner, Brett (L) 7; Polito, Robert, Jefferys, Adam (XS) 0 v Carmody, Alan, Wandersitz, Simon (L) 6; Leeflang, Melanie, Fisher, Karen (XS) 6 v Koch, Emily, Jenner, Sharon (L) 3; Polito, Jayne, Thorne, Carolyn (XS) 6 v Douglas, Laura x, Chinner, Carlene (L) 4.

STRETCH: Nuriootpa’s Grant Daniel returns during a doubles game against Kapunda at Lyndoch. Nuriootpa won the semi-final.

Nuriootpa 9-9-78 def Kapunda 7-7-74.

Sharman, Dylan, Daniel, Grant (N) 9 v Matters, Michael,Matters, David (K) 3; Pope, Nathan, Grace, Tim (N) 9 v Karvouniaris, Yanni, Bishop, Matt K (K) 4; Seelander, Kimberley, Keys, Emma (N) 3 v Gerhardy, Mandy, Daniel, Karen (K) 9; Karvouniaris, Paula, Evans, Robyn (N) 1 v Crowhurst, Annie, Mickan, Helen (K) 9.

Sharman, Dylan (N) 6 v Matters, Michael (K) 4; Pope, Nathan (N) 6 v Matters, David (K) 4; Grace, Tim (N) 6 v Prior, Grant (K) 1; Daniel, Grant (N) 6 v Karvouniaris, Yanni (K) 0; Seelander, Kimberley (N) 5 v Daniel, Karen (K) 7; Keys, Emma (N) 6 v Gerhardy, Mandy (K) 3; Karvouniaris, Paula (N) 0 v Mickan, Helen (K) 6; Evans, Robyn (N) 3 v Johnson, Sarah (K) 6.

Sharman, Dylan, Grace, Tim (N) 4 v Matters, Michael, Prior, Grant (K) 6; Pope, Nathan, Daniel, Grant (N) 6 v Matters, David, Bishop, Matt K (K) 2; Seelander, Kimberley, Evans, Robyn (N) 6 v Crowhurst, Annie, Gerhardy, Mandy (K) 4; Keys, Emma, Karvouniaris, Paula (N) 2 v Johnson, Sarah, Mickan, Helen (K) 6.

Division Two

Nuriootpa 4-4-62 def by Lyndoch 12-12-102.

Edwards, Glenn, Noack, Simon (N) 1 v Powell, Sam, Lane, Andrew (L) 9; Schiller, Travis, Discombe, Michael (N) 5 v Pretlove, Zak, Magarey, Angus (L) 9; Fay, Breanna, Beckmann, Madelene (N) 4 v Plowman, Lil, Hinderwell, Vicki (L) 9; Discombe, Jayne, White, Amanda A (N) 5 v Carmody, Julie, Lane, Diana (L) 9.

Edwards, Glenn (N) 1 v Powell, Sam (L) 6; Noack, Simon (N) 0 v Lane, Andrew (L) 6; Schiller, Travis (N) 3 v Pretlove, Zak (L) 6; Discombe, Michael (N) 6 v Dyer, Michael (L) 3; Fay, Breanna (N) 3 v Plowman, Lil (L) 6; Beckmann, Madelene (N) 6 v Hinderwell, Vicki (L) 4; Discombe, Jayne (N) 7 v Carmody, Julie (L) 6; White, Amanda A (N) 2 v Lane, Diana (L) 6.

Edwards, Glenn, Fay, Breanna (N) 6 v Powell, Sam, Plowman, Lil (L) 4; Noack, Simon, Beckmann, Madelene (N) 3 v Lane, Andrew, Hinderwell, Vicki (L) 6; Williams, Matthew, Discombe, Jayne (N) 6 v Carmody, Julie, Magarey, Angus (L) 7; Discombe, Michael, White, Amanda A (N) 4 v Dyer, Michael, Lane, Diana (L) 6.

Willaston 11-11-94 def Kapunda 5-5-73.

Manie, Robert, Wurst, Kyle (W) 4 v Wuttke, Nick, Karvouniaris, Jamie (K) 9; Nys, Carl, Pettrey, Darren (W) 9 v Higgins, Fraser, Laubsch, Steven (K) 5; Edwards, Angela, Pettrey, Tanya (W) 9 v Wall, Tracy, Cobbledick, Marg (K) 1; Chester, Jodie, Stojko, Nicole (W) 9 v Cobbledick, Ellen, Daniel, Lisa (K) 2.

Manie, Robert (W) 3 v Wuttke, Nick (K) 6; Wurst, Kyle (W) 7 v Karvouniaris, Jamie (K) 6; Nys, Carl (W) 4 v Higgins, Fraser (K) 6; Pettrey, Darren (W) 6 v Laubsch, Steven (K) 4; Edwards, Angela (W) 6 v Wall, Tracy (K) 4; Pettrey, Tanya (W) 5 v Cobbledick, Marg (K) 7; Chester, Jodie (W) 6 v Cobbledick, Ellen (K) 0; Stojko, Nicole (W) 7 v Daniel, Lisa (K) 5.

Manie, Robert, Nys, Carl (W) 6 v Wuttke, Nick, Wall, Tracy (K) 3; Wurst, Kyle, Pettrey, Darren (W) 0 v Karvouniaris, Jamie, Cobbledick, Marg (K) 6; Edwards, Angela, Chester, Jodie (W) 6 v Higgins, Fraser,

Cobbledick, Ellen (K) 4; Pettrey, Tanya, Stojko, Nicole (W) 7 v Laubsch, Steven, Daniel, Lisa (W) 5.

Division Three

Willaston 5-57 def by 11-84 Vine Vale; Willaston United 9-72 def 7-64 Lyndoch.

Division One Boys

Xavier Saints Black 4-4-40 def 2-2-36 Tanunda White; Tanunda Black 2-2-29 def by 4-4-35 Lyndoch.

Division Two Boys

Kapunda 2-2-31 def by 4-4-38 Willaston; Trinity College 3-3-29 def 3-3-29 Freeling.

Junior Pennant Girls

Angaston 4-4-37 def 2-2-25 Riverton; Tanunda 4-4-41 def 2-2-25 Xavier Saints.

Division Three

Tanunda White 2-2-28 def by 4-4-30 Nuriootpa; Angaston 2-2-25 def by 4-4-33 Tanunda Black.

Division Four

Freeling 3-3-28 def by 3-3-30 Kapunda Black; Nuriootpa 4-4-30 def 2-2-20 Tanunda.

Division Five

Freeling 4-4-31 def 2-2-22 Tanunda White; Kapunda 4-4-25 def 2-2-25 Nuriootpa.

Division Six

Kapunda 3-3-22 def 3-3-21 Angaston Blue; Freeling 3-3-28 def 3-3-26 Vine Vale Green.

Division Seven (green ball)

Tanunda 2-2-21 def by 4-4-31 Lyndoch Gold; Lyndoch Blue 4-4-29 def 2-2-26 Nuriootpa.

Night tennis

Monday White/Blue

Can’a’balls6-6-52 def by 6-6-62 Lyndoch; Via Allendale 3-3-50 def by 9-9-69 Maranock; Havn’a’ball 5-5-49 def by 7-7-60 Gully Cannons; Deuce Again 6-6-50 def 6-6-48 Angaston Blue.

Wednesday White/Blue

Hermansberg 4-4-48 def by 8-8-57 The Schnauzes; VVTC Clinkers 3-3-33 def by 9-9-66 The Whackits; Nuri Mixers 6-6-47 def by 6-6-56 Manooknas; Freeling Rebels 7-7-62 def 5-5-42 Freeling Young Ones.

Wednesday Red

Tanunda Downunder 9-9-64 def 3-3-48 Lyndoch Leftovers; Rosie’s Rebels 9-9-62 def 3-3-46 The BYE.

This story Administrator ready to work first appeared on Nanjing Night Net.

Comments are closed.